آیلتس چیست؟

آیلتس نوعی آزمون زبان انگلیسی برای سنجش زبان در سطح بین المللی است. افرادی که قصد مهاجرت کاری یا تحصیلی دارند در کلاس های آیلتس شرکت می کنند تا میزان زبان انگلیسی خود را بسنجند. مدرک آیلتس از مدرک های بین المللی بوده و در همه جای دنیا مورد قبول است. آیلتس از معتبرترین آزمون های زبان انگلیسی برای افرادی است که قصد مهاجرت و ادامه تحصیل در یک کشور انگلیسی زبان را دارند. برای آمادگی برای شرکت در آزمون آیلتس می توانید در دوره آیلتس آموزشگاه زبان سخن برتر شرکت کنید.

آزمون آیلتس، ساختاری هوشمندانه دارد و کاربرد واقعی زبان انگلیسی را نشان می دهد. آزمون آیلتس به طور هدفمند به ارزیابی و سنجش تمام مهارت های زبان انگلیسی می پردازد، شرکت در دوره های آیلتس موجب ارتقا و پیشرفت مهارت های 4 گانه زبان انگلیسی می شود. ارائه دادن مدرک آیلتس برای گرفتن پذیرش بعضی کشورها امری ضروری است و بدون مدرک آیلتس شانس کمتری برای پذیرش وجود دارد. افرادی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر را دارند با قبولی در آزمون آیلتس این فرصت را دارند که در بهترین دانشگاه های دنیا ادامه تحصیل دهند. آزمون آیلتس برای سنجش سطح زبان انگلیسی متقاضیان، از معتبرترین و بالاترین استانداردهای بین المللی استفاده می کند.

بهترین روش برای ارزیابی مهارت های گفتاری و مکالمه، صحبت کردن به صورت رو در رو است و در آزمون آیلتس برای سنجش مهارت های مکالمه از همین روش استفاده می شود. آزمون آیلتس توسط متخصصین زبان شناسی و گروهی از جامعه شناسان و روانشناسان طراحی می شود و در این آزمون کلیه مهارت های شما شناسایی و بررسی می شود. بیشتر اداره های مهاجرتی، دانشگاه ها و موسسات آموزشی معتبر دنیا برای پذیرش یا استخدام افراد، درخواست مدرک آیلتس می کنند. آزمون آیلتس در موسسات و سازمان های زیادی در کل دنیا به رسمیت شناخته شده است و هر سال این آزمون بیش از سه ملیون بار برگزار می شود. آموزشگاه زبان سخن برتر دوره های مختلف آموزش زبان انگلیسی را برگزار می کند. اگر شما نیاز به مدرک آیلتس در زمانی کوتاه را دارید می توانید در کلاس های تدریس خصوصی زبان انگلیسی آموزشگاه زبان سخن برتر شرکت کنید.

انواع آزمون آیلتس

مسلماً مهارت های 4 گانه زبان انگلیسی برای فردی که به قصد کار به یک کشور انگلیسی زبان مهاجرت می کند با فردی که برای ادامه تحصیل قصد مهاجرت دارد، متفاوت است و افراد با توجه به هدفی که از مهاجرت دارند، مدرک مورد نظر را دریافت می کند. آزمون آیلتس به دو بخش آیلتس جنرال و آیلتس آکادمیک تقسیم می شود و شما با توجه به هدفی که دارید باید یکی از این دو مورد را انتخاب کنید. تفاوت این دو آزمون در نوع سئوالات، میزان سختی آزمون و نمره دهی است. بخش شنیداری و مکالمه در هر دو آزمون یکسان بوده ولی بخش های درک مطلب و نوشتاری از نظر سئوال هایی که پرسیده می شود، کمی متفاوت است. بخش شنیداری آزمون آیلتس 40 سئوال دارد و مدت زمان پاسخگویی به سئوالات 30 دقیقه است که چند نفر در مورد مباحث اجتماعی با هم مکالمه می کنند و با چند لهجه مختلف به انگلیسی حرف می زنند. بخش درک مطلب 40 سئوال دارد و برای پاسخ دادن یک ساعت فرصت خواهید داشت. متونی که برای این بخش در نظر گرفته می شود از مقاله های موجود در روزنامه ها و مجلات انتخاب می شود. تفاوت درک مطلب جنرال با آکادمیک در پیچیدگی متون و سخت بودن محتوای آن است. در بخش نوشتاری، دو سئوال به داوطلب ارائه می شود و داوطلب یک ساعت زمان دارد تا به سئوال پاسخ دهد و دلایل موافقت یا مخالفت خود را در پاسخ توضیح دهد.

آیلتس جنرال

این آزمون برای افرادی مناسب است که قصد کار و یا مهاجرت برای زندگی در یک کشور انگلیسی زبان را دارند. همچنین افرادی که می خواهند تحصیلات غیر دانشگاهی یا پایین تر از سطح دانشگاه داشته باشند، ارائه مدرک آیلتس جنرال الزامی است. به طور کلی آیلتس جنرال مناسب افرادی است که قصد مهاجرت به یکی از کشورهای انگلیسی زبان مثل استرالیا، کانادا یا نیوزلند را دارند یا این که می خواهند در کالج درس بخوانند.  

آیلتس آکادمیک

افرادی که قصد ادامه تحصیل در سطح کارشناسی یا مقاطع بالاتر را دارند یا این که قصد همکاری با یک شرکت یا موسسه در یک کشور انگلیسی زبان را دارند، باید مدرک آیلتس آکادمیک داشته باشند.

آزمون آیلتس، یک آزمون اروپایی بوده و مرکز اصلی برگزاری آن کشور انگلیس است. با این حال، دانشگا های آمریکا که بیشتر با مدرک تافل پذیرش می کنند، مدرک آیلتس را قبول دارند. مدرک آیلتس در کشورهایی چون استرالیا، کانادا، نیوزلند، ایرلند، انگلستان و ایالات متحده به عنوان یک مدرک معتبر و رسمی شناخته شده است. برای آزمون آیلتس باید به لهجه بریتانیایی تسلط کامل داشته باشید.

مراحل آزمون آیلتس

آزمون آیلتس دو مرحله دارد. مرحله اول، شامل بخش کتبی آزمون است و در حدود دو ساعت و چهل دقیقه زمان می برد. در بخش کتبی آزمون، مهارت های درک مطلب، شنیداری و نوشتاری ارزیابی می شود. در مرحله دوم که مرحله گفتاری است، مهارت های صحبت کردن سنجیده می شود. بخش های شنیداری، درک مطلب و نوشتاری در یک روز برگزار می شود و بخش مکالمه یا در همان روز یا فردای روز آزمون برگزار می شود.

شنیداری

آزمون کتبی آیلتس با بخش شنیداری شروع می شود. این بخش دارای 4 قسمت است و هر کدام از آن شامل 10 سئوال می شود. برای پاسخ دادن به سئوال های این بخش در حدود 20 تا 30 دقیقه زمان دارید.

درک مطلب

این بخش شامل 40 سئوال است و شما یک ساعت زمان دارید تا به سئوال ها پاسخ بدهید. متن و سئوال هایی این بخش از کتاب ها، جزوه ها و مجلات غیر تخصصی  انتخاب می شود. در این بخش باید زمان را کنترل کنید تا فرصت کافی برای جواب دادن به همه سئوال ها را داشته باشید.

نوشتاری

برای این بخش یک ساعت وقت دارید. در این بخش شما باید درباره دو موضوع، متنی بنویسید. متن نخست باید در حدود 150 کلمه باشد و متن دوم باید حداقل 250 کلمه داشته باشد. متن هایی که کمتر از این تعداد کلمه داشته باشند، نمره کامل دریافت نمی کنند.

مکالمه

این بخش در حدود 14 دقیقه طول می کشد. بیشتر داوطلبین در این بخش دچار استرس می شوند. این بخش شامل سه قسمت است. در بخش اول سئوال های شخصی و عمومی درباره موقعیت شغلی و وضعیت خانوادگی شما پرسیده می شود. در بخش دوم موضوعی به شما ارائه می شود و باید دو دقیقه درباره آن صحبت کنید و در بخش آخر فردی که با شما مصاحبه می کند به مدت 5 دقیقه در مورد موضوع با شما بحث می کند.

دیدگاهتان را بنویسید