تافل چیست؟

آزمون تافل یکی از آزمون های معتبر در سطح جهان است و در بسیاری از کشورهای جهان به رسمیت شناخته شده است. با برقراری آزمون تافل، توانایی افراد در زمینه برقراری ارتباط به زبان انگلیسی در موسسات آموزشی و دانشگاه سنجیده می شود. متقاضیان آزمون تافل در صورت گرفتن نمره قبولی می توانند به مدت دو سال از مدرک تافل برای مهاجرت شغلی و تحصیلی استفاده کنند. مدرک تافل در بیش از 9 هزار دانشگاه دنیا اعتبار دارد و به همین دلیل آزمون تافل به عنوان یکی از معتبرترین آزمون های بین المللی شناخته شده است. آزمون تافل یک آزمون استاندارد است که برای بررسی توانایی زبان انگلیسی افرادی که زبان مادری شان انگلیسی نیست، برگزار می شود.

روش برگزاری آزمون تافل

آزمون تافل  به سه صورت کتبی، کامپیوتری و اینترنتی برگزار می شود. آزمون کتبی تافل برای اولین با در سال 1964 برگزار شد و در حال حاضر با وجود آزمون اینترنتی تافل، آزمون تافل فقط در مراکز خاصی برگزار می شود و تا حد زیادی منسوخ شده است. در بیشتر نقاط دنیا، آزمون تافل به صورت اینترنتی برپا می شود ولی برای ثبت نام و شرکت در آزمون تافل باید به یکی از مراکز معتبر بروید و برای آزمون ثبت نام کنید. در آزمون اینترنتی تافل با روشی دقیق و جامع، مهارت های چهار گانه زبان آموزان یعنی مهارت های شنیداری، گفتاری، نوشتاری و درک مطلب مورد بررسی و سنجش قرار می گیرد. مدت زمانی که برای آزمون تافل در نظر گرفته شده است تقریباً در حدود سه ساعت و نیم است و سپس بعد از دو ساعت و پایان یافتن بخش شنیداری، شرکت کنندگان می توانند به مدت ده دقیقه استراحت کنند. تمامی مراحل و بخش های آزمون تافل به صورت اینترنتی بوده و بر خلاف آزمون آیلتس که بخش مکالمه و گفتاری در روزی جداگانه برگزار می شود، در آزمون تافل همه از بخش ها در یک روز امتحان گرفته می شود و بعد از بررسی های لازم نتیجه آزمون به شما اعلام می شود.

آزمون تافل تقریباً از معتبرترین آزمون های بین المللی بوده و حتی افرادی که قصد مهاجرت نداشته باشند، با شرکت در این آزمون و گرفتن نمره قبولی یک امتیاز مثبت خواهند داشت. ولی با این حال، آزمون تافل مورد تایید همه موسسات نیست  و دانشگاه های بریتانیا مدرک تافل را قبول ندارند.

بخش های کلی آزمون تافل

آزمون تافل از 4 بخش درک مطلب، شنیداری، گفتاری و نوشتاری تشکیل شده است. شرکت کنندگان آزمون تافل پس از شرکت در دو بخش اول و استراحتی کوتاه برای شرکت در بخش های بعدی آزمون، آماده می شوند. در بخش اول امتحان، آزمون درک مطلب و شنیداری برگزار می شود. در بخش درک مطلب، ده سئوال وجود دارد و با پاسخ دادن به همه سئوال های این بخش، می توانید نمره مورد نظر را بگیرید. در این بخش 60 تا 80 دقیقه زمان خواهید داشت و بعد از خواندن سه یا چهار متن، باید به سئوال های مربوط به متن پاسخ دهید. در بخش شنیداری 60 تا 90 دقیقه زمان دارید، در این بخش فایل های صوتی برای شما پخش می شود و شما با توجه به چیزی که شنیده اید، باید به سئوال ها پاسخ دهید. بیشتر افراد فکر می کنند که آزمون تافل در این بخش، با لهجه آمریکایی است ولی بارها دیده شده که در این بخش از لهجه های دیگر نیز استفاده می شود. پس بهتر است فقط بر روی یک لهجه تمرکز نکنید. بعد از تمام شدن بخش درک مطلب و شنیداری، شرکت کنندگان آزمون تافل می توانند به مدت ده دقیقه استراحت کنند و سپس برای بخش های بعدی آماده شوند.

 بخش مکالمه یا گفتاری، فقط 20 دقیقه است. در این بخش از آزمون، داوطلبان باید به 6 سئوال پاسخ دهند. 4 تا از این سئوال ها با توجه به بخش های قبلی پرسیده می شود. در بخش نوشتاری، سئوال ها به دو بخش تقسیم می شوند. در بخش اول یک سئوال تلفیقی پرسیده می شود و با این سئوال، سه مهارت دیگر نیز مورد بررسی قرار می گیرند. در این بخش یک متن چند پاراگرافی را می خوانید و سپس همان متن به صورت فایل صوتی برای شما پخش می شود و بعد از آن باید نطرتان را درباره متن بنویسید. سئوال دوم یک سئوال جداگانه است و موضوعی برای نوشن به شما ارائه می شود. سرعت عمل شما در تایپ، کمک بزرگی به شما می کند. در این بخش 20 دقیقه زمان لازم دارید و برای نمره گرفتن در این بخش باید حداقل از 300 لغت استفاده شود. بر طبق تجربه های به دست آمده از شرکت در آزمون تافل، بیشتر موضوعات هنری مثل طراحی، عکاسی، ادبیات، معماری و موسیقی برای نوشتن ارائه می شود. موضوعاتی نظیر روانشناسی، تجارت، بازاریابی، آموزشی، و موضوعات علوم طبیعی و علوم فیزیک نیز از موضوعاتی است که در آزمون تافل باید در مورد آنها نوشت.

دریافت مدرک و نمره آزمون تافل

نتیجه آزمون تافل از طریق ایمیل برای شما فرستاده می شود. نسخه چاپی در صورتی برای شما ارسال می شود که در زمان ثبت نام در آزمون، برای آن درخواست داده باشید. شما می توانید برای استفاده در رزومه خود از این کارنامه استفاده کنید. مدت زمان اعتبار آزمون تافل دو سال است و تا دو سال بعد از صدور نمره تافل، قابل ارائه به مراکز مورد نظر بوده و می توانید از مزایای آن بهره ببرید. ولی بعد از گذشتن این مدت، باید دوباره در آزمون تافل شرکت کنید.

آزمون تافل مانند آزمون آیلتس نمره قبولی ندارد و داوطلبان با توجه به دانشی که از زبان آنگلیسی دارند، نمره ایی بین 0 تا 120 می گیرند و این نمره با توجه به هدفی که از شرکت در آزمون دارید، ارزش گذاری می شود. نمره مناسب برای آزمون تافل به صورت میانگین 85 تا 90 است و این نمره در مواردی می تواند شما را به هدفی که دارید، برساند. بهتر است قبل از شرکت در آزمون تافل، در مورد دانشگاه مورد نظر خود تحقیق کنید و بررسی کنید که این دانشگاه با چه نمره ایی شما را می پذیرد. اگر در آزمون تافل نمره شما زیر 80 شود، ورود به دانشگاه های انگلیسی زبان برایتان سخت می شود. برای شرکت در آزمون تافل شما می تانید در کلاس های گروهی آموزشگاه زبان سخن برتر و یا کلاس های تدریس خصوصی زبان انگلیسی سخن برتر شرکت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید