تفاوت آیلتس و تافل چیست؟

یادگیری زبان انگلیسی اهمیت زیادی در دنیای امروز دارد. افراد با هدف های مختلفی که دارند تصمیم به یادگیری زبان انگلیسی می کنند. یکی از مهمترین اهداف ازشرکت در کلاس های آموزش زبان انگلیسی، شرکت در آزمون های بین المللی آیلتس و تافل است. هر ساله تعداد زیادی از افراد در کلاس های آمادگی آزمون آیلتس و تافل شرکت می کنند. مدرک آیلتس و تافل از نظر کاربردی که دارند با هم متفاوت هستند ولی بسیاری از زبان آموزانی که در این دوره ها ثبت نام می کنند، تفاوت این دو را نمی دانند و می خواهند بدانند کدام یک از این دو مدرک، برای هدفی که دارند مناسب است. در این مقاله تفاوت بین آزمون آیلتس و تافل و کاربردهای آنها را مورد بررسی قرار می دهیم.

آزمون آیلتس و تافل هر دو، مهارت های شما را در زبان انگلیسی می سنجند. آیلتس و تافل دو آزمون معتبر در سطح جهانی هستند و موسسات آموزشی در سراسر دنیا، مدرک آیلتس و تافل را به عنوان یکی از مدرک های معتبر جهانی می شناسند. قبولی و گرفتن نمره خوب در آزمون های آیلتس و تافل برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کشورهای خارجی را دارند، امری ضروری است. همچنین افرادی که به خاطر کار به کشورهای انگلیسی زبان مهاجرت می کنند، با داشتن مدرک آیتلس و تافل شانس بیشتری برای پذیرفته شدن از طرف آن کشور دارند. ارائه دادن یکی از دو مدرک آیلتس و تافل برای افرادی که قصد مهاجرت دارند، یک امیتاز بزرگ محسوب می شود.

تافل و آیلتس در معیار تدریس و روش ساختار با یکدیگر متفاوت هستند و افراد مختلف با توجه به هدفی که از شرکت در این دو آزمون دارند باید ببینند که کدام یک از این دو مدرک برای آنها مناسب تر است.

آیلتس چیست؟

آیلتس در واقع نوعی آزمون زبان انگلیسی است و افرادی که قصد مهاجرت، کار یا ادامه تحصیل در کشورهای دیگر را دارند در این آزمون شرکت می کنند و در صورت قبولی می توانند اقدام به پذیرش کنند. آزمون آیلتس در 9000 موسسه در 130 کشور جهان شناخته شده و مورد تایید است. این آزمون توسط شورای بریتیش و دانشگاه ESOL استرالیا برقرار و سازماندهی می شود. در دوره های آیلتس از لهجه و ساختار بریتانیایی استفاده می شود و این آزمون بیشتر توسط موسسات بریتانیایی و کشورهایی مثل نیوزلند، استرالیا و کشورهای اروپایی مورد تایید است. شما باید با توجه به هدفی که از شرکت در آزمون آیلتس دارید، در دوره های آیلتس عمومی یا دوره های آموزش آکادمیک شرکت کنید. برای شرکت در آزمون ایلتس می توانید در دوره آیلتس آموزشگاه زبان سخن برتر شرکت کنید. برای اطلاعات بیشتر می توانید این مقاله را بخوانید: آیلتس چیست؟

تافل چیست؟

با شرکت در آزمون تافل، مهارت های شما در محیط های دانشگاهی مثل دانشگاه و کلاس درس سنجیده می شود. مدرک قبولی این آزمون در کشورهایی چون آمریکا، بریتانیا و استرالیا پذیرفته می شود. سازمان آمریکایی ETS برگزار کننده آزمون های تافل بوده و ساختار زبانی که در این دوره یاد می گیرید، آمریکایی است. آزمون تافل بیشتر مورد پذیرش موسسات کانادایی و آمریکایی است.

روش کلی آزمون آیلتس و تافل با یکدیگر متفاوت است. در آزمون آیلتس با انواع مختلفی از سئوال ها از جمله پاسخ های کوتاه، نوشتن مقالات کوتاه و پر کردن جاهای خالی مواجه هستید در حالی که در آزمون تافل سئوال ها به صورت چند گزینه ه ایی ارائه می شوند. یکی دیگر از تفاوت های آزمون تافل و آیلتس در زمان آن است. مقدار زمانی که به آزمون آیلتس تخصص داده شده در حدود دو ساعت و چهل دقیقه است در حالی که برای آزمون تافل 4 ساعت زمان لازم است. برای تافل فقط یک نوع آزمون وجود دارد و این آزمون فقط از طریق کامپیوتر انجام می شود ولی آزمون آیلتس از دو روش کاغذی و کامپیوتری برگزار می شود. آزمون آیلتس جنرال برای افرادی مناسب است که قصد مهاجرت یا اشتغال را دارند ولی آزمون آیلتس آکادمیک برای افرادی است که قصد ادامه تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان را دارند. برای اطلاعات بیشتر می توانید این مقاله را بخوانید: تافل چیست؟

آزمون آیلتس و تافل هر دو از 4 بخش کلی تشکیل می شوند:

  • بخش شنیداری
  • بخش گفتاری
  • بخش نوشتاری
  • بخش درک مطلب

تفاوت آیلتس و تافل در بخش شنیداری

آزمون های آیلتس و تافل در بخش شنیداری به طور کلی با هم متفاوت هستند. در آزمون تافل بخش شنیداری آن در حدود 40 تا 60 دقیقه زمان می خواهد و در این مدت زبان آموزان باید به فایل های صوتی دانشگاهی و مکالمات دو نفره گوش کنند. زبان آموزان در حال گوش دادن، می توانند نت برداری کرده و بعد از تمام شدن فایل صوتی، به سئوال های چند گزینه ایی پاسخ دهند. در آزمون آیلتس، زبان آموزان می توانند در حین گوش دادن به فایل صوتی به سئوال ها جواب دهند. سئوال ها در این بخش آزمون آیلتس فقط چند گزینه ایی نیست و سئوال های تشریحی نیز وجود دارد.

تفاوت آیلتس و تافل در بخش گفتاری

در آزمون آیلتس، بخش گفتاری به صورت رو در رو با فردی که امتحان می گیرد، انجام می شود. در آزمون تافل می توانید از طریق میکروفون به سئوال ها جواب دهید. در بخش گفتاری تافل، 6 نفر جواب را تصحیح می کنند ولی در آزمون آیلتس فقط یک نفر این کار را انجام می دهد.

تفاوت آیتس و تافل در بخش نوشتاری

در آزمون تافل، زبان آموز مطلب مورد نظر را در کامپیوتر تایپ می کند ولی در آزمون آیلتس زبان آموز بر روی کاغذ می نویسد. در این قسمت از آزمون تافل باید دو قسمت را کامل کنید. در بخش اول باید مقاله ایی بنویسید که بین 300 تا 500 کلمه داشته باشد و در بخش دوم باید از یک سخنرانی، یادداشت بردارید و سپس جوابی در حدود 150 تا 200 کلمه متناسب با سئوال بنویسید. در آزمون آیلتس باید در ابتدا مفهوم یک پاراگراف را بنویسید و در بخش دوم باید یک مقاله 200 کلمه ایی در مورد دیدگاهتان درباره یک موضوع خاص بنویسید.

تفاوت آیلتس و تافل در بخش درک مطلب

در آزمون تافل، بخش درک مطلب از3 تا 5 بخش تشکیل شده و شما 20 دقیقه زمان دارید تا به آنها پاسخ دهید. موضوعات این درک مطلب ها بیشتر موضوعات علمی و دانشگاهی است و سئوال ها به صورت چند گزینه ایی طرح می شود. در آزمون آیلتس این بخش از 3 قسمت تشکیل شده و برای هر بخش 20 دقیقه زمان دارید. موضوع سئوال ها دانشگاهی بوده ولی سئوال ها به روش های مختلفی مثل پاسخ کوتاه، چند گزینه ایی و پر کردن جای خالی طراحی می شوند.  

دیدگاهتان را بنویسید